Celem programu „Ośpiewać wesele” jest zachęcenie nowożeńców, organizatorów wesel do włączenia do przebiegu uroczystości elementów dawnej, tradycyjnej kultury muzycznej oraz wsparcie dla osób zainteresowanych wykorzystaniem lokalnego, muzycznego dziedzictwa w czasie swojego wesela.
Dawne, tradycyjne zaślubiny były kilkudniowym cyklem wydarzeń, w którym obrzędy i podniosłe ceremonie przeplatały się z huczną zabawą. Wszystkim etapom przechodzenia młodej pary w stan małżeński towarzyszył śpiew, w którym ważną rolę odgrywały druhny – przyjaciółki i sąsiadki panny młodej.
Wychodzimy z założenia, że pieśni i melodie przez wiele pokoleń tworzące nastrój i dramaturgię każdego weselnego „festiwalu”, również dziś mogą z powodzeniem służyć tym samym celom: podkreślać wagę i doniosłość chwili, wzbudzać emocje, skupiać uwagę gości na ceremonialnych fragmentach wydarzenia w takich chwilach jak wyprowadzenie panny młodej z rodzinnego domu czy oczepiny.
Rozliczne doświadczenia mówią, że obecność takich tradycyjnych elementów może pomóc w tym, żeby współczesny ślub i wesele były wydarzeniem bogatym, ciekawym i wyjątkowym. Nie chodzi tu jednak o modną sielską stylizację.
To propozycja podstawowa. W czasie festiwalu Fanfara w Chłopkowie proponujemy solidny, pięciodniowy cykl całodziennych warsztatów śpiewaczych w grupach początkującej i zaawansowanej oraz wykłady na temat roli pieśni w tradycyjnych obrzędach weselnych na Roztoczu.
Warunki
„Szkoła śpiewacza” w trakcie festiwalu Fanfara – odpłatne (160 zł za 5 dni zajęć, ok 20-22 h)) dla osób z okolicy kilka bezpłatnych miejsc, możliwe ulgi – szczegółowe informacje www.fanfara2019.muzykaroztocza.pl
Kolejne warsztaty – nieodpłatnie (nie dotyczy ew. kosztów zakwaterowania) lub – po wyczerpaniu puli – składkowe.
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu. Istnieje możliwość zorganizowania zajęć nawet dla niewielkiej grupy, w terminie uzgodnionym z uczestniczkami.
GDZIE? Możliwe lokalizacje: Goraj i okolice, Zamośc, Lublin.
KONTAKT/zgłoszenia Wszystkie zainteresowane panie zapraszamy do kontaktu fanfarafestiwal@gmail.com lub 81/743-71-04 (Krzysztof Gorczyca)
Organizacja: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Projekt współfinansowane ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska oraz Województwa Lubelskiego
Zapisz się na Newsletter Towarzystwa dla Natury i Człowieka