Festiwal FANFARA 2024 – muzyka Roztocza

Siódma pełnowymiarowa edycja festiwalu tradycyjnej muzyki Roztocza Gorajskiego odbędzie się w Chłopkowie (gm. Frampol) i okolicach w dniach 14-18 sierpnia. W programie m.in. wieczorne potańcówki, bogaty pakiet warsztatów muzycznych i spotkań z mistrzyniami, wędrowna potańcówka z orkiestrową Furą, wspólne śpiewanie pieśni maryjnych na dawne melodie.

W PROGRAMIE m.in.:

15 sierpnia (czw.) – FURA Z ORKIESTRĄ – muzyczny objazd, potańcówki pod remizami

16, 17 sierpnia – KONCERTY- POTAŃCÓWKI w Chłopkowie

16-18 sierpnia – warsztaty (śpiew, skrzypce, orkiestra dęta, spotkania z mistrzami)  

POTAŃCÓWKI W CHŁOPKOWIE

Na słynnych strażackich dechach przed remizą w Chłopkowie do tańca zagrają: Orkiestra Dęta z Goraja, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Kapela Bornego, kapela Gamerka z Biłgoraja oraz inni.

16 i 17 sierpnia 19.30 pod remizą OSP w Chłopkowie.

Na potańcówki wstęp wolny, ale zalecamy, aby mieć parę drobnych do kapelusza dla muzykantów.

FURA ORKIESTROWA 15.08

Fanfarska Fura – matka wszystkich Fur – traktorowy konwój z orkiestrą, muzykantami i uczestnikami festiwalu tym razem zaprasza na podróż całodzienną. W świąteczny dzień podróżujemy przez pola i wioski grając, tańcząc, spotykając się i robiąc dyg-dyg-dyg albo tur-tur.

Na trasie 3 imprezy pod lokalnymi remizami oraz gra w trasie i sytuacje spontaniczne. Trasę można przemierzać furą, autem lub rowerem, choć zdarzają się i tacy, co pokonują ją biegiem. Szczegóły dotyczące trasy i przystanków – niebawem.

ŚPIEWY NA ZIELNEJ 14,15.08

W święto Wniebowzięcia NMP zwane dniem Matki Boskiej Zielnej zapraszamy do wspólnego śpiewu starodawnych, lokalnych wariantów pieśni maryjnych w jednym z miejscowych kościołów pod kierunkiem wybitnej śpiewaczki, pani Janiny Pydo. Szczegóły wkrótce. W środę 14.08 o 18.00 w Chłopkowie odbędzie się przygotowawcze spotkanie warsztatowe.

WARSZTATY 16-18 sierpnia

Przedpołudniowe:

Polne nuty Skowronionki – pieśni i styl Anny Malec – śpiew z Ewą Grochowską (dla kobiet)

Anna Skowron z Chłopkowa, później znana światu jako Anna Malec z Jędrzejówki jest jedną z najbardziej podziwianych i wszechstronnych polskich śpiewaczek, z ogromnym repertuarem, bogatym, indywidualnym stylem, jednocześnie mocno osadzonym w lokalnej tradycji. W zachowanych wywiadach z artystką pojawiają się wspomnienia o śpiewie na polach Chłopkowa i jego wpływie na miejscowe rolnictwo.

Pieśni dorzecza Poru – śpiew z Agnieszką Szokaluk (dla kobiet)

Na wschód od ostrej krawędzi górzystego Roztocza, w kierunku Wieprza, rozciąga się bardziej płaska, miejscami zabagniona okolica, której główną osią jest rzeczka Por, zwana też Pór lub Pur (po angielsku pewnie Poor lub Pure ;-), nie tylko krajobrazowo odmienna od sąsiednich „górskich” wiosek. Zajęcia poświęcone będą różnym gatunkowo pieśniom z Sułowca, Gruszki Zaporskiej, Latyczyna.


Dęte dla początkujących – prow. Filip Majerowski i członkowie WLOD

Zajęcia z podstaw dętego grania dla osób bez żadnego doświadczenia oraz tych, którzy początkowe obycie z instrumentem mają już za sobą. Zajęcia będą dostosowane do grupy i poziomu zaawansowania na poszczególnych instrumentach. Nauczymy się grać partie akompaniujące, ale i prostsze melodie z repertuaru roztoczańskich orkiestr. Wskazane jest dysponowanie własnym instrumentem (np. trąbka, klarnet, sakshorn, tuba), ale prowadzący będą dysponować pewną ilością sprzętu do udostępnienia. W razie potrzeby prosimy o zaznaczenie tego w zgłoszeniu. Warsztaty zostaną uruchomione, jeśli zbierze się odpowiednia liczba chętnych.

Popołudniowe:

Otwarte próby Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej

Do udziału we wspólnym orkiestrowym graniu z muzykami WLOD dołączyć mogą zainteresowane osoby grające na instrumentach dętych (trąbce, klarnecie, flecie, saksofonie, sakshornie, puzonie, waltorni, tubie…) w stopniu przynajmniej średnim, z nut lub ze słuchu. Spotkania poświęcone będą pracy nad nowymi utworami z tradycyjnego repertuaru tanecznego dawnych orkiestr z tej części Roztocza.

Skrzypcowy Fajf z Ewą Grochowską

Spotkania warsztatowe przy herbatce dla osób co najmniej lekko zaawansowanych w grze na skrzypcach, poświęcone tanecznym melodiom oraz stylowi zespołowej gry z zachodniego Roztocza. Będzie też czas na bębnienie, basowanie, sekundowanie.

Spotkania z Mistrzyniami

Cykl warsztatowych spotkań ze śpiewaczkami z kilku zakątków Roztocza (dla kobiet) – okazja do rozmowy i poznania pieśni oraz odmiennych stylów z okolic Nielisza i Zamościa, Puszczy Solskiej oraz okolic Janowa Lubelskiego. Czekają nas m.in. spotkania z panią Krystyną Wójcik (pieśni z Rudy Solskiej) i panią Haliną Kierepką z Sitańca. Moderacja: Agnieszka Szokaluk. Udział w pojedynczych zajęciach możliwy w miarę wolnych miejsc po uzgodnieniu z organizatorami.

Zajęcia dodatkowe: śpiew męski – spotkanie ze śpiewakami z Bukowej pt 16.08 godz. 16.00-18.00 Praktyczne śpiewanie z członkami męskiego zespołu śpiewaczego z Bukowej (w przypadku tego spotkania opłaty na miejscu).

Na warsztaty oraz zakwaterowanie i wyżywienie w bazie festiwalowej obowiązują wcześniejsze zgłoszenia

ZAKWATEROWANIE 
Główną bazą jest Agruturystyka „Pod Lipą” w Chłopkowie, gdzie możliwe jest nocowanie w 2-5 osobowych pokojach z łazienkami (ilość ograniczona), na łóżeczkach z pościelą w wieloosobowym „open space” lub przytulnym korytarzu albo we własnych namiotach z dostępem do łazienek, lodówki, salonu z pianinem, sali telewizyjnej itp.

Inne dostępne w sąsiedztwie miejsca zakwaterowania: agroturystyka „Siedlisko” i „Ranczo na Latyczynie” w samym Chłopkowie, Winnica Ostrowskich i domki na Brzozowym Wzgórzu w sąsiedniej Komodziance – 6 km, agroturystyka i dom pielgrzyma w Radecznicy (5 km) oraz inne obiekty niewiele dalej.

WYŻYWIENIE

Całodniowe wyżywienie składa się z posiadu śniadaniowego i posiadu obiadokolacyjnego. Podczas Fanfary Pod Lipą serwowane są wyłącznie posiłki wegetariańskie. Tak jest prościej i zdecydowanie lepiej dla planety. Fanfara to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale i kulinarne, a motto gospodarzy brzmi: „nikt nam tu nie powie, że był głodny”.

W agroturystyce nie ma dostępu do kuchni. Większe zakupy i gastronomia w Radecznicy (5 km) i Frampolu (12 km) lub w Szczebrzeszynie.

KOSZTY

Udział w potańcówkach i innych wydarzeniach jest nieodpłatny. Koszt udziału w warsztatach i zakwaterowania „Pod lipą” jest zależny od opcji noclegu, długości pobytu, ilości warsztatów itp – szczegółowy cennik w formularzu zgłoszeniowym. Nie ma możliwości zakupu pojedynczych noclegów i posiłków.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Przed przybyciem/zgłoszeniem zapoznaj się z zasadami udziału

Organizacja:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Fundacja Piszczałka

Przy współudziale: Sołectwa i Ochotniczej Straży Pożarnej w Chłopkowie

Follow by Email
Facebook

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]

Wybrane dla Ciebie

Czytaj również

Global Justice Night 2017

Global Justice Night jest cyklicznym wydarzeniem propagującym ideę sprawiedliwego rozwoju. To okazja, aby się zastanowić, co możemy zrobić, żeby świat…
CZYTAJ DALEJ

Loterie fantowe podczas festiwalu Fanfara

Podczas Festiwalu Fanfara na Roztoczu (Chłopków 29.08-1.09.) zapraszamy do udziału w naszych loteriach fantowych odbywających się w trakcie festiwalowych potańcówek.…
CZYTAJ DALEJ

Muzyka skrzypcowa z Polesia na płycie – zbiórka i przedsprzedaż

Dorzuć się do wydania płyty poleskiego Składu Smyczkowego, zdobądź swój egzemplarz lub którąś z unikalnych nagród Płyta grupy Poleski Skład…
CZYTAJ DALEJ