Festiwal FANFARA 2024 – muzyka Roztocza

Siódma pełnowymiarowa edycja festiwalu tradycyjnej muzyki Roztocza Gorajskiego odbędzie się w Chłopkowie (gm. Frampol) i okolicach w dniach 14-18 sierpnia. W programie m.in. wieczorne potańcówki, bogaty pakiet warsztatów muzycznych i spotkań z mistrzyniami, wędrowna potańcówka z orkiestrową Furą, wspólne śpiewanie pieśni maryjnych na dawne melodie.

W PROGRAMIE m.in.:

15 sierpnia (czw.) – FURA Z ORKIESTRĄ – muzyczny objazd, potańcówki pod remizami

16, 17 sierpnia – KONCERTY- POTAŃCÓWKI w Chłopkowie

16-18 sierpnia – warsztaty (śpiew, skrzypce, orkiestra dęta, spotkania z mistrzami)  

POTAŃCÓWKI W CHŁOPKOWIE

Na słynnych strażackich dechach przed remizą w Chłopkowie do tańca zagrają: Orkiestra Dęta z Goraja, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Kapela Bornego, kapela Gamerka z Biłgoraja, Kwadryl oraz inni.

16 i 17 sierpnia 19.30 pod remizą OSP w Chłopkowie.

Na potańcówki wstęp wolny, ale zalecamy, aby mieć parę drobnych do kapelusza dla muzykantów.

FURA ORKIESTROWA 15.08

Fanfarska Fura – matka wszystkich Fur – traktorowy konwój z orkiestrą, muzykantami i uczestnikami festiwalu tym razem zaprasza na podróż całodzienną. W świąteczny dzień podróżujemy przez pola i wioski grając, tańcząc, spotykając się i robiąc dyg-dyg-dyg albo tur-tur.

Na trasie 3 imprezy pod lokalnymi remizami oraz gra w trasie i sytuacje spontaniczne. Trasę można przemierzać furą, autem lub rowerem, choć zdarzają się i tacy, co pokonują ją biegiem. Szczegóły dotyczące trasy i przystanków – niebawem

ŚPIEWY NA ZIELNEJ 14,15.08

W święto Wniebowzięcia NMP zwane dniem Matki Boskiej Zielnej zapraszamy do wspólnego śpiewu starodawnych, lokalnych wariantów pieśni maryjnych pod kierunkiem wybitnej śpiewaczki, pani Janiny Pydo . Śpiewy odbędą w 15.08 w kościele w Chłopkowie po mszy św. rozpoczynającej się o godz. 8.30

W środę 14.08 o 18.00 pod kościołem w Chłopkowie odbędzie się przygotowawcze spotkanie warsztatowe.

WARSZTATY 16-18 sierpnia

Przedpołudniowe:

Polne nuty Skowronionki – pieśni i styl Anny Malec – śpiew z Ewą Grochowską (dla kobiet)

Anna Skowron z Chłopkowa, później znana światu jako Anna Malec z Jędrzejówki jest jedną z najbardziej podziwianych i wszechstronnych polskich śpiewaczek, z ogromnym repertuarem, bogatym, indywidualnym stylem, jednocześnie mocno osadzonym w lokalnej tradycji. W zachowanych wywiadach z artystką pojawiają się wspomnienia o śpiewie na polach Chłopkowa i jego wpływie na miejscowe rolnictwo.

Pieśni dorzecza Poru – śpiew z Agnieszką Szokaluk (dla kobiet)

Na wschód od ostrej krawędzi górzystego Roztocza, w kierunku Wieprza, rozciąga się bardziej płaska, miejscami zabagniona okolica, której główną osią jest rzeczka Por, zwana też Pór lub Pur (po angielsku pewnie Poor lub Pure ;-), nie tylko krajobrazowo odmienna od sąsiednich „górskich” wiosek. Zajęcia poświęcone będą różnym gatunkowo pieśniom z Sułowca, Gruszki Zaporskiej, Latyczyna.


Dęte dla początkujących – prow. Filip Majerowski i członkowie WLOD

Zajęcia z podstaw dętego grania dla osób bez żadnego doświadczenia oraz tych, którzy początkowe obycie z instrumentem mają już za sobą. Zajęcia będą dostosowane do grupy i poziomu zaawansowania na poszczególnych instrumentach. Nauczymy się grać partie akompaniujące, ale i prostsze melodie z repertuaru roztoczańskich orkiestr. Wskazane jest dysponowanie własnym instrumentem (np. trąbka, klarnet, sakshorn, tuba), ale prowadzący będą dysponować pewną ilością sprzętu do udostępnienia. W razie potrzeby prosimy o zaznaczenie tego w zgłoszeniu. Warsztaty zostaną uruchomione, jeśli zbierze się odpowiednia liczba chętnych.

Popołudniowe:

Otwarte próby Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej

Do udziału we wspólnym orkiestrowym graniu z muzykami WLOD dołączyć mogą zainteresowane osoby grające na instrumentach dętych (trąbce, klarnecie, flecie, saksofonie, sakshornie, puzonie, waltorni, tubie…) w stopniu przynajmniej średnim, z nut lub ze słuchu. Spotkania poświęcone będą pracy nad nowymi utworami z tradycyjnego repertuaru tanecznego dawnych orkiestr z tej części Roztocza.

Skrzypcowy Fajf z Ewą Grochowską

Spotkania warsztatowe przy herbatce dla osób co najmniej lekko zaawansowanych w grze na skrzypcach, poświęcone tanecznym melodiom oraz stylowi zespołowej gry z zachodniego Roztocza. Będzie też czas na bębnienie, basowanie, sekundowanie.

Spotkania z Mistrzyniami

Cykl warsztatowych spotkań ze śpiewaczkami z kilku zakątków Roztocza (dla kobiet) – okazja do rozmowy i poznania pieśni oraz odmiennych stylów z okolic Nielisza i Zamościa, Puszczy Solskiej oraz okolic Janowa Lubelskiego. Czekają nas m.in. spotkania z panią Krystyną Wójcik (pieśni z Rudy Solskiej) i panią Haliną Kierepką z Sitańca. Moderacja: Agnieszka Szokaluk. Udział w pojedynczych zajęciach możliwy w miarę wolnych miejsc po uzgodnieniu z organizatorami.

Zajęcia dodatkowe: śpiew męski – spotkanie ze śpiewakami z Bukowej pt 16.08 godz. 16.00-18.00 Praktyczne śpiewanie z członkami męskiego zespołu śpiewaczego z Bukowej (w przypadku tego spotkania opłaty na miejscu).

Na warsztaty oraz zakwaterowanie i wyżywienie w bazie festiwalowej obowiązują wcześniejsze zgłoszenia

ZAKWATEROWANIE 
Główną bazą jest Agruturystyka „Pod Lipą” w Chłopkowie, gdzie możliwe jest nocowanie w 2-5 osobowych pokojach z łazienkami (ilość ograniczona), na łóżeczkach z pościelą w wieloosobowym „open space” lub przytulnym korytarzu albo we własnych namiotach z dostępem do łazienek, lodówki, salonu z pianinem, sali telewizyjnej itp.

Inne dostępne w sąsiedztwie miejsca zakwaterowania: agroturystyka „Siedlisko” i „Ranczo na Latyczynie” w samym Chłopkowie, Winnica Ostrowskich i domki na Brzozowym Wzgórzu w sąsiedniej Komodziance – 6 km, agroturystyka i dom pielgrzyma w Radecznicy (5 km) oraz inne obiekty niewiele dalej.

WYŻYWIENIE

Całodniowe wyżywienie składa się z posiadu śniadaniowego i posiadu obiadokolacyjnego. Podczas Fanfary Pod Lipą serwowane są wyłącznie posiłki wegetariańskie. Tak jest prościej i zdecydowanie lepiej dla planety. Fanfara to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale i kulinarne, a motto gospodarzy brzmi: „nikt nam tu nie powie, że był głodny”.

W agroturystyce nie ma dostępu do kuchni. Większe zakupy i gastronomia w Radecznicy (5 km) i Frampolu (12 km) lub w Szczebrzeszynie.

KOSZTY

Udział w potańcówkach i innych wydarzeniach jest nieodpłatny. Koszt udziału w warsztatach i zakwaterowania „Pod lipą” jest zależny od opcji noclegu, długości pobytu, ilości warsztatów itp – szczegółowy cennik w formularzu zgłoszeniowym. Nie ma możliwości zakupu pojedynczych noclegów i posiłków.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Przed przybyciem/zgłoszeniem zapoznaj się z zasadami udziału

LOTERIE FANTOWE

Loterie tradycyjnie odbędą się w trakcie potańcówek w Chłopkowie 16 i 17 sierpnia. Dochód z loterii w całości przeznaczony jest na koszty festiwalu

Loteria 16.08 – lista nagród

loteria 17.08 lista nagród

Organizacja:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Fundacja Piszczałka

Przy współudziale: Sołectwa i Ochotniczej Straży Pożarnej w Chłopkowie

Follow by Email
Facebook

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]

Wybrane dla Ciebie

Czytaj również

Nieobecni sąsiedzi. Nowy projekt „cmentarny”

Towarzystwo dla Natury i Człowieka realizuje projekt "Nieobecni sąsiedzi. Zaangażowanie w czynną ochronę niszczejących nekropolii prawosławnych okolic Hrubieszowa" Projekt obejmuje:…
CZYTAJ DALEJ

Antysmogowy Panel Obywatelski – nasze uwagi

Uwagi Towarzystwa dla Natury i Człowieka do wybranych odpowiedzi Urzędu Miasta na rekomendacje antysmogowego Panelu Obywatelskiego Urząd Miasta po miesiącu…
CZYTAJ DALEJ

ZAWALCZ O DOBRE MIASTO – wnioski do Planu Ogólnego Lublina – do 31 lipca

Złóż wnioski do Planu, aby ochronić tereny zielone i cenne przyrodniczo, chronić miasto przed betonozą W lubelskim Ratuszu, zupełnie bez…
CZYTAJ DALEJ