Global Justice Night jest cyklicznym wydarzeniem propagującym ideę sprawiedliwego rozwoju. To okazja, aby się zastanowić, co możemy zrobić, żeby świat był bardziej sprawiedliwy. W programie: premiera filmu „Droga do Man Eater’s Bridge”, spotkanie z Błażejem Popławskim, poczęstunek Fair Trade, Akcja- foto, loteria z nagrodami, a także impreza muzyczna – z DJ Papa Zura
21 listopada 2017 (wtorek) o godz. 17.30 w Sali Kinowej Centrum Spotkania Kultur (poziom -1)
Wstęp bezpłatny!!
Szczegóły programu:
Spotykamy się 21 listopada 2017 (wtorek) o godz. 17.30 w Sali Kinowej Centrum Spotkania Kultur (poziom -1), wstęp wolny
W programie:
Premiera filmu „Droga do Man Eater’s Bridge”
Polska Zielona Sieć, reż. Krzysztof Miękus, 2017, 30min
Czy rozwój wystarczy mierzyć liczbami, np. kilometrami wybudowanych dróg? To pytanie zadaliśmy mieszkańcom slumsów Mombasy, których domy stoją na drodze wielkiej inwestycji – rozbudowy bardzo potrzebnej autostrady, łączącej jeden z największych portów wschodniego wybrzeża Afryki z jej interiorem. Pieniądze na budowę pożycza m.in. europejski bank rozwoju EBI. Ta trasa była od zawsze symbolem postępu i bramą do Afryki. W przeszłości jej budowniczowie byli pożerani przez lwy w okolicy tytułowego mostu nad rzeką Tsavo, i podobnie teraz mieszkańcy slumsów są „pożerani” przez… no właśnie przez co? Dlaczego nie można zbudować tej drogi nie niszcząc życia najbiedniejszych Kenijczyków? Dwa lata temu lokalna ludność podjęła walkę o swoje prawa, zapisane w kenijskiej konstytucji. Z konieczności stali się wzorami świadomych obywateli, którzy wykorzystują wszystkie możliwości obrony przed wielką machiną źle pojętego „rozwoju”. Ich działania to praktyczna realizacja hasła naszej kampanii „Rozwój? Nie szkodzi.”. Filmowi towarzyszyć będzie wystawa portretów mieszkańców Mombasy autorstwa Krzysztofa Miękusa.
Film „Living on one dollar”
reż. Chris Temple, Zach Ingrasci, Sean Leonard, 2013, 56min
Jak wygląda życie za dolara dziennie? Bohaterowie filmu żyją w małej rolniczej społeczności Pena Blanca w Gwatemali. Gospodarują pieniędzmi o wiele lepiej niż niejeden mieszkaniec bogatego kraju, bo muszą. Kiedy żyje się na krawędzi, nieprzewidziane sytuacje np. opłacenie lekarza i leków podczas choroby dziecka, są o wiele bardziej dotkliwe. „Jesteśmy biedni i tacy pozostaniemy.” – wypowiedź jednej z bohaterek pokazuje prawdziwe oblicze ubóstwa, z którego mimo wielkich chęci, ambicji i pracy, czasem nie sposób się wyrwać. Powodują to banalne na pierwszy rzut oka ograniczenia: brak oszczędności z powodu nieregularnych wynagrodzeń przy dorywczych pracach, bardzo trudne warunki uzyskania pożyczki, brak bezpłatnej opieki zdrowotnej, płatne szkoły dla dzieci. Twórcy filmu przez dwa miesiące mieszkali w wiosce Pena Blanca i na własnej skórze doświadczyli jak trudno żyć za dolara dziennie. Poznali oznaki niedożywienia, ubiegali się o pożyczkę, aby móc zainwestować i uprawiać małe pole. Gdyby nie pomoc sąsiadów, ponieśliby porażkę. Efektem ich eksperymentu jest nie tylko film, ale też stała pomoc dla społeczności, z którą żyli. Część pieniędzy ze sprzedaży licencji na pokazy bezpośrednio wspiera bohaterów filmu. Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku, twórca idei mikrokredytów, nazwał ten film obowiązkową pozycją do obejrzenia, podobnie jak Gary Ross, reżyser Igrzysk Śmierci.
Trailer po angielsku
Spotkanie z Błażejem Popławskim
Spotkanie z Błażejem Popławskim, współautorem książki „Gorzka czekolada. Społeczne aspekty uprawy kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej”, członkiem Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego.
„Gorzka czekolada” to książka NIE o tym, że jedzenie czekolady jest okupione cierpieniem mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej, skąd pochodzi prawie połowa kakao używanego do produkcji czekolady. To również książka NIE o tym, że powinniśmy jeść jak najwięcej czekolady z certyfikatem fair trade. Jej autorzy na przykładzie przemysłu czekoladowego pokazują, na czym polega problem ze światowym handlem, z jakimi wyzwaniami radzą sobie dziś afrykańskie państwa, jaką rolę odgrywała czekolada na przestrzeni wieków oraz jak pobieżnie rozumiemy swoją odpowiedzialność jako konsumentki i konsumenci.
O książce i o afrykańskim potencjale z Błażejem mieszkającym nieopodal fabryki czekolady na warszawskiej Pradze rozmawiać będzie Ola Antonowicz-Cyglicka (koordynatorka projektów współpracy rozwojowej z Polskiej Zielonej Sieci) ze Szczecina, gdzie również unosi się zapach czekolady z pobliskiej fabryki produkującej ją od ponad 70 lat.
Loteria
Wygraj lekturę na całą zimę! Książka „Głód” Martina Caparrosa z autografem autora oraz inne upominki czekają.
Muzyka- DJ Papa Zura
Oprawę muzyczną zapewni DJ Papa Zura. Na scenie muzycznej od połowy lat 90. ubiegłego stulecia. Należy do kolektywu Soul Service, z którym od 2005 roku produkuje kompilacje z polską, zapomnianą muzyką, promuje organiczne brzmienia lat 60/70 i płytę winylową jako nośnik.
Ze swoimi dj-skimi setami zwiedził kluby, festiwale i stacje radiowe w Polsce i kilkunastu innych krajach.
Własną muzykę nagrywa jako „Zura” (U Know Me Records). Jest też kierownikiem muzycznym warszawskiego klubu Spatif.
Akcja
Hand Made Fotobudka! – Niespodzianka
Poczęstunek
Będziecie mogli/mogły spróbować produktów spożywczych oznaczonych certyfikatem Sprawiedliwego Handlu.
Nie spóźnijcie się, liczba produktów ograniczona!
Punkty informacyjne
W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z materiałami informacyjnymi i edukacyjnymi Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu.
Będzie także możliwość rozmowy z przedstawicielkami i przedstawicielami Wspólnej Przestrzeni – nowej społecznej inicjatywy założonej przecz osoby z Kooperatywy Lubelskiej.
Global Justice Night to wydarzenie cykliczne, zapoczątkowane w Szczecinie.
W tym roku GJN zawita nie tylko do Lublina. Odbędzie się także w Szczecinie, Rzeszowie, Wrocławiu i Łodzi.
Organizatorem GJN jest Polska Zielona Sieć i Towarzystwo dla Natury i Człowieka.
Zapisz się na Newsletter Towarzystwa dla Natury i Człowieka