Program „Ośpiewać wesele”

Celem programu „Ośpiewać wesele” jest zachęcenie nowożeńców, organizatorów wesel do włączenia do przebiegu uroczystości elementów dawnej, tradycyjnej kultury muzycznej oraz wsparcie dla osób zainteresowanych wykorzystaniem lokalnego, muzycznego dziedzictwa w czasie swojego wesela.

Dawne, tradycyjne zaślubiny były kilkudniowym cyklem wydarzeń, w którym obrzędy i podniosłe ceremonie przeplatały się z huczną zabawą. Wszystkim etapom przechodzenia młodej pary w stan małżeński towarzyszył śpiew, w którym ważną rolę odgrywały druhny – przyjaciółki i sąsiadki panny młodej.

Wychodzimy z założenia, że pieśni i melodie przez wiele pokoleń tworzące nastrój i dramaturgię każdego weselnego „festiwalu”, również dziś mogą z powodzeniem służyć tym samym celom: podkreślać wagę i doniosłość chwili, wzbudzać emocje, skupiać uwagę gości na ceremonialnych fragmentach wydarzenia w takich chwilach jak wyprowadzenie panny młodej z rodzinnego domu czy oczepiny.

Czy warto wpychać się na wesele ze starymi pieśniami? Posłuchaj relacji uczestniczek takich wydarzeń. W filmie usłyszysz także dwie pieśni weselne z Roztocza

Czy warto wpychać się na wesele ze starymi pieśniami? Posłuchaj relacji uczestniczek takich wydarzeń. W filmie usłyszysz także dwie pieśni weselne z Roztocza

Rozliczne doświadczenia mówią, że obecność takich tradycyjnych elementów może pomóc w tym, żeby współczesny ślub i wesele były wydarzeniem bogatym, ciekawym i wyjątkowym. Nie chodzi tu jednak o modną sielską stylizację.

Co proponujemy?

  • Cykl warsztatów śpiewaczych, pozwalających poznać tradycyjny repertuar pieśni towarzyszących różnym momentom weselnego cyklu oraz dawny sposób jego wykonywania
  • Nauce pieśni towarzyszy poznanie kontekstu ich wykonywania, podstawowej wiedzy na temat ich roli i znaczenia w dawnej obrzędowości. Uczestniczki poznają też różnorodne doświadczenia z prób włączenia muzyki tradycyjnej do współczesnych wesel.
  • Konsultacje i wsparcie w pozyskaniu repertuaru oraz kontaktu z wykonawcami praktykującymi tradycyjny repertuar, również taneczny, dostęp do nagrań itp

Dla kogo?

  • Warsztaty przeznaczone są dla kobiet
  • Głownie dla dziewczyn, które szykują się do roli druhen weselnych
  • Dla osób zainteresowanych wspieraniem innych w realizacji sytuacji muzycznych w trakcie wesel, animatorów

Kiedy?

Zajęcia zaplanowane są na wrzesień i październik 2022. Szczegółowe daty wkrótce. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu – istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminu dla grupy.

Warunki

„Kursy dla druhen” w ramach projektu są nieodpłatne.

Kolejne warsztaty po wyczerpaniu puli – składkowe. Szczegółowe warunki do ustalenia.

Zainteresowane zapraszamy do kontaktu. Istnieje możliwość zorganizowania zajęć nawet dla niewielkiej grupy, w terminie uzgodnionym z uczestniczkami.

GDZIE? Możliwe lokalizacje: Zamość, Lublin.

KONTAKT/zgłoszenia Wszystkie zainteresowane panie zapraszamy do kontaktu towarzystwo@ekolublin.pl lub 81/743-71-04 (Krzysztof Gorczyca)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 2022_NCK_dofinans_etnoplska-rgb-1024x361.jpg
Follow by Email
Facebook

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]

Wybrane dla Ciebie

Czytaj również

Kąpielowa* loteria fantowa online

Zapraszamy do udziału w internetowej loterii fantowej, z której dochód wspiera działania Towarzystwa dla Natury i Człowieka*** * Losowanie odbędzie…
CZYTAJ DALEJ

Górki Czechowskie – raport przyrodników

NAUKOWCY: PLANY ZABUDOWY GÓREK DO KOSZA! Po kilku miesiącach zwlekania i uników Urząd Miasta udostępnił raport z inwentaryzacji przyrodniczej Górek…
CZYTAJ DALEJ

Loteria „Wszystkie mazurki świata”

Loteria fantowa odbywa się w trakcie imprezy Noc Tańca w ramach Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" 26/27.11.2022 Regulamin loterii Lista nagród
CZYTAJ DALEJ