Muzyka skrzypcowa z Polesia na płycie – zbiórka i przedsprzedaż

Dorzuć się do wydania płyty poleskiego Składu Smyczkowego, zdobądź swój egzemplarz lub którąś z unikalnych nagród

Płyta grupy Poleski Skład Smyczkowy jest pierwszym wydawnictwem poświęconym instrumentalnej, tanecznej muzyce tradycyjnej polskiego Polesia. Zależy nam, aby odzyskana z niebytu poleska nuta wróciła na Pojezierze i była wciąż grana do tańca.

Płyta
Materiał wykonany na płycie jest efektem kilkuletniej pracy – pełnych przygód badań terenowych, kwerend archiwalnych, tropienia miejscowego repertuaru, poszukiwania sposobu jego wykonania. Ogromną rolę odegrały tu spotkania i wspólne grania z panem Edmundem Brożkiem (rocznik 1926), najpewniej jedynym aktywnym obecnie w tej części Polesia skrzypkiem wykonującym tradycyjny repertuar.

Na stronie zrzutki znajdziesz więcej informacji o unikalnych źródłach repertuaru, wśród których znalazły się szpule z legendarnej szafy, kieszenie wnuka i Preswiataja Marynia.

https://zrzutka.pl/ag9nsx

Na płycie znalazły się oberki, polki, walce, kozaki, pieśni i przyśpiewki – melodie funkcjonujące na styku tradycji polskiej, ukraińskiej i żydowskiej oraz coraz silniejszych na poleskiej wsi już w latach 30. XX wieku, wpływów muzyki „światowej”.

Poleski Skład Smyczkowy
Projekt współtworzą artystki i artyści od wielu lat praktykujący polską i ukraińską muzykę, uczennice i uczniowie wybitnych wiejskich mistrzów. Skład smyczkowy tworzą muzycy związani z takimi formacjami jak Wowakin Trio czy Kapela Niwińskich.W nagraniu materiału udział wzięli:
gościnnie – Edmund Brożek – skrzypce
Piotr Herda – skrzypce
Paula Kinaszewska – skrzypce
Agnieszka Niwińska – bęben
Mateusz Niwiński – skrzypce
Jan Tarkowski – wiolonczela
Bartek Woźniak – skrzypce
Ewa Grochowska, Agnieszka Szokaluk, Julita Charytoniuk – śpiew wydawca: Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Materiał studyjny jest już nagrany. Premierę planujemy na wrzesień 2023, premierowy koncert szykujemy na Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Wtedy też do rąk wspierających dostarczymy ich egzemplarze. Zbieramy na koszty produkcji płyty i książeczki, dystrybucję.

grafika: fragment obrazu Stanisława Baja
projekt: Andrij Fil

Follow by Email
Facebook

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]

Wybrane dla Ciebie

Czytaj również

Pieśni bagien 2022. Kolonie śpiewacze

Zapraszamy na pięciodniowy cykl warsztatów śpiewu tradycyjnego poświęconych tradycji muzycznej polskiej, białoruskiej i ukraińskiej części Polesia. 2-6 sierpnia w Hołownie.   Podczas potańcówki odbędzie…
CZYTAJ DALEJ

Kąpielowa* loteria fantowa online

Zapraszamy do udziału w internetowej loterii fantowej, z której dochód wspiera działania Towarzystwa dla Natury i Człowieka*** * Losowanie odbędzie…
CZYTAJ DALEJ

Loterie fantowe na Jarmarku Jagiellońskim

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie (17-19.08.)zapraszamy do udziału w naszych loteriach fantowych odbywających się w trakcie jarmarkowym potańcówek. Do wygrania…
CZYTAJ DALEJ