Towarzystwo dla Natury i Człowieka w partnerstwie z Lubelską Grupą Badawczą okresie X 2021 – I 2023 realizuje projekt pod tytułem „Rezerwat Biosfery czy Zagłębie Węglowe? Obywatelska debata o przyszłości Polesia Lubelskiego” wspierany w ramach programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy”
Celem projektu jest wprowadzenie do regionalnej debaty nt. rozwoju górnictwa na Polesiu wątków klimatu, ochrony przyrody i zasobów wodnych Nowego Zielonego Ładu UE i sprawiedliwej transformacji regionów węglowych, włączenie w tę debatę szerszych kręgów mieszkańców, ich aktywizację.
Projekt zakłada 3 działania: debatę obywatelską, opracowanie publikacji na temat wybranych aspektów wpływu górnictwa na Polesie i animację sieci aktywności lokalnej.
PUBLIKACJA „JAKA PRZYSZŁOŚC POLESIA?”
W kwietniu 2023 ukazała się książka pt. Jaka przyszłość Polesia?. Górnictwo. przyroda, zrównoważony rozwój” zawierająca informacje o prowadzonych i planowanych inwestycjach górniczych, szereg eksperckich opracowań dotyczących hydrologii, ochrony przyrody i innych kwestii środowiskowych
DEBATA POLESKA
Spotkania „Debaty Poleskiej” (formuła „narady obywatelskiej”) miały miejsce w marcu i kwietniu 2022 i wzięło w nich udział ok 30 osób z 16 poleskich gmin strona z informacjami o debacie
Strona z materiałami z Debaty. Znajdują się na niej wystąpienia ekspertów i ekspertek oraz „stron” debaty w formie zapisów wideo, prezentacji oraz skrótów tekstowych.
Strona z rekomendacjami Debaty – znajdują się na niej wybrane w głosowaniu przez osoby uczestniczące w debacie rekomendacje dla władz różnych szczebli.
SIEĆ AKTYWNOŚCI
Działanie zakłada pobudzanie i sieciowanie osoby i grupy zainteresowane działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju obszaru planowanego zagłębia, wspieraniem alternatywnych do „węglowych” ścieżek rozwoju. W dniach 23-26 czerwca 2022 odbyła się rowerowa „karawana Poleska” – trasa z akcjami edukacyjnymi zakończona koncertem dedykowanym ochronie terenów podmokłych Polesia. W lutym 2023 odbyło się robocze dla osób i grup, które chciałyby zaangażować się w udział w debacie publicznej na rzecz ochrony Polesia. W maju 2023 miała miejsce seria 3 spotkań w Lublinie i Włodawie poświęconych m.in perspektywom powoływania nowych obszarów wysokich form ochrony przyrody
Fotorelacja z Karawany Poleskiej
Osoby i podmioty zainteresowane włączeniem się w kooperację zapraszamy do kontaktu
Kontakt w sprawie projektu: Krzysztof Gorczyca krzysztof.gorczyca@ekolublin.pl tel. 81/743-71-04
Zapisz się na Newsletter Towarzystwa dla Natury i Człowieka