Projekt „Polesie czy Powęgle”

Towarzystwo dla Natury i Człowieka w partnerstwie z Lubelską Grupą Badawczą okresie X 2021 – I 2023 realizuje projekt pod tytułem „Rezerwat Biosfery czy Zagłębie Węglowe? Obywatelska debata o przyszłości Polesia Lubelskiego” wspierany w ramach programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy”

Celem projektu jest wprowadzenie do regionalnej debaty nt. rozwoju górnictwa na Polesiu wątków klimatu, ochrony przyrody i zasobów wodnych Nowego Zielonego Ładu UE i sprawiedliwej transformacji regionów węglowych, włączenie w tę debatę szerszych kręgów mieszkańców, ich aktywizację.

Projekt zakłada 3 działania: debatę obywatelską, opracowanie publikacji na temat wybranych aspektów wpływu górnictwa na Polesie i animację sieci aktywności lokalnej.

DEBATA POLESKA

Spotkania „Debaty Poleskiej” (formuła „narady obywatelskiej”) miały miejsce w marcu i kwietniu 2022 i wzięło w nich udział ok 30 osób z 16 poleskich gmin strona z informacjami o debacie

Strona z materiałami z Debaty. Znajdują się na niej wystąpienia ekspertów i ekspertek oraz „stron” debaty w formie zapisów wideo, prezentacji oraz skrótów tekstowych.

Strona z rekomendacjami Debaty – znajdują się na niej wybrane w głosowaniu przez osoby uczestniczące w debacie rekomendacje dla władz różnych szczebli.

Finał Debaty Poleskiej. Wręczenie podziękowań uczestniczce debaty. W tle plansza o treści" "Jaka przyszłość Polesia?
Finał Debaty Poleskiej

SIEĆ AKTYWNOŚCI

działanie zakłada pobudzanie i sieciowanie osoby i grupy zainteresowane działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju obszaru planowanego zagłębia, wspieraniem alternatywnych do „węglowych” ścieżek rozwoju. W dniach 23-26 czerwca 2022 odbyła się rowerowa „karawana Poleska” – trasa z akcjami edukacyjnymi zakończona koncertem dedykowanym ochronie terenów podmokłych Polesia. W lutym 2023 planowane jest spotkanie robocze dla osób i grup, które chciałyby zaangażować się w udział w debacie publicznej na rzecz ochrony Polesia. Osoby i podmioty zainteresowane włączeniem się w kooperację zapraszamy do kontaktu

Happening "zielona wstęga" Uczestnicy rozwijają wzdłuż ulicy długą zieloną wstęgę  materiału
Wstęga dla Polesia. Urszulin. czerwiec 2022

RAPORT

Na marzec 2023 planowana jest publikacja raportu pod roboczym tytułem „Polesie/Powęgle”, który stanowić będzie rozwinięcie głosów eksperckich z debaty.

Kontakt w sprawie projektu: Krzysztof Gorczyca krzysztof.gorczyca@ekolublin.pl tel. 81/743-71-04



Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Follow by Email
Facebook

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]

Wybrane dla Ciebie

Czytaj również

Loterie fantowe podczas festiwalu Fanfara

Podczas Festiwalu Fanfara na Roztoczu (Chłopków 29.08-1.09.) zapraszamy do udziału w naszych loteriach fantowych odbywających się w trakcie festiwalowych potańcówek.…
CZYTAJ DALEJ

Festiwal F A N F A R A 2020

Muzyka tradycyjna Roztocza Chłopków gm. Frampol 26-29.08.2020 UWAGA! Zakończyliśmy zapisy na warsztaty oraz przyjmowanie chętnych do zakwaterowania "Pod Lipą". Wskazówki…
CZYTAJ DALEJ

F A N F A R A___20_22

Festiwal Fanfara – muzyka tradycyjna Roztocza10-15 sierpnia 2022Chłopków, gm. Frampol i okolice KONCERTY/POTAŃCÓWKI 11, 12, 13, 14 sierpnia Wprawki taneczne…
CZYTAJ DALEJ