Zapraszamy do zapoznania się z wyjściową koncepcją granic i modelu funkcjonowania proponowanego parku narodowego na terenie Lasów Sobiborskich oraz analizą przyrodniczą zasadności utworzenia najwyższej formy ochrony na tym terenie.
Koncepcja ta jest dla nas punktem wyjścia do szerokiej dyskusji społecznej pracy na rzecz ochrony walorów przyrodniczych tego terenu i zrównoważonego rozwoju jego otoczenia. Debata ta musi objąć szeroki wachlarz interesariuszy, w tym mieszkańców sobiborskich gmin i samorządy.
Przedstawiona koncepcja to propozycja parku w znacznym stopniu otwartego, nie odcinającego mieszkańców od ich lasu. Zaproponowana koncepcja zawiera podział na strefy o bardzo zróżnicowanym stopniu ochrony, z których znaczna część nie obejmowałaby bezwzględnego zakazu wstępu, swobodnego poruszania, pozyskiwania runa i innych darów lasu oraz duży udział powierzchni, która nie wykluczałaby pewnych form gospodarki leśnej i pozyskania drewna. Szeroki zakres koncesji powinien wg tej koncepcji, dotyczyć zwłaszcza osób mieszkających w parkowych gminach. Szerokie powierzchnie użytków rolnych i otoczenia terenów zabudowy byłyby objęte ochroną krajobrazową, zbliżoną do obecnych realiów istniejącego parku krajobrazowego. Przyrodnicza i geograficzna specyfika Lasów Sobiborskich sprawia, że osiągnięcie celów ochronnych nie wymaga obejmowania całego obszaru wysokim reżimem ochronnym. Nie neguje to jednak zasadności utworzenia Parku w proponowanym kształcie i granicach oraz spójnego zarządzania i planowania.
Bartłomiej Woźniak, Patrycja Woźniak Sobiborski Park Narodowy. Koncepcja granic i stref ochrony (pobierz jako PDF)
Bartłomiej Woźniak, Patrycja Woźniak
Walory przyrodnicze Lasów Sobiborskich w kontekście zasadności powołania na tym obszarze parku narodowego (pobierz jako PDF)
Zapisz się na Newsletter Towarzystwa dla Natury i Człowieka