Koncepcja Sobiborskiego Parku Narodowego

Zapraszamy do zapoznania się z wyjściową koncepcją granic i modelu funkcjonowania proponowanego parku narodowego na terenie Lasów Sobiborskich oraz analizą przyrodniczą zasadności utworzenia najwyższej formy ochrony na tym terenie.

Intencją naszej inicjatywy jest zaproponowanie takiego modelu parku, który nie odbierałby lasu mieszkańcom. W warunkach sobiborskich jest to jak najbardziej możliwe.

PODPISZ APEL O OTWARTY PARK NARODOWY, WSPARCIE ROZWOJU REGIONU I ZACHOWANIE BAGIEN W RAMACH „TARCZY WSCHÓD”

Poniżej znajdziecie państwo List do mieszkańców, ankietę dla mieszkańców symulację wysokości wpływów finansowych dla sobiborskich gmin z tytułu subwencji ekologicznej, wyjaśnienie koncepcji Otwartego Parku oraz udokumentowane sprostowanie szeroko dystrybuowanych manipulacji i nieprawdziwych informacji dotyczących proponowanej koncepcji i realiów związanych z istniejącymi parkami narodowymi.

Zobacz filmową i muzyczną wizytówkę Lasów Sobiborskich na You Tube i na Facebooku

Poniżej linki do treści koncepcji oraz list inicjatorów powołania Parku do mieszkańców sobiborskich gmin 

Mieszkańców i mieszkanki Lasów Sobiborskich oraz osoby związane z tym regionem zapraszamy do wypełnienia ANKIETY

Aktualne informacje i dyskusje na FACEBOOKu

Widok sobiborskich mokradeł z powietrza
Fot. Robert Miedziocha

OTWARTY PARK

Przedstawiona koncepcja to propozycja parku w znacznym stopniu otwartego, nie odcinającego mieszkańców od ich lasu. Zaproponowana koncepcja zawiera podział na strefy o bardzo zróżnicowanym stopniu ochrony, z których trzy byłyby dostępne dla mieszkańców do swobodnego poruszania, pozyskiwania runa i innych darów lasu oraz duży udział powierzchni, która nie wykluczałaby pewnych form gospodarki leśnej i pozyskania drewna. Szerokie powierzchnie użytków rolnych i terenów zabudowy byłyby objęte ochroną krajobrazową, zbliżoną do obecnych realiów parku krajobrazowego, który istnieje od ponad 40 lat. Przyrodnicza i geograficzna specyfika Lasów Sobiborskich sprawia, że osiągnięcie celów ochronnych nie wymaga obejmowania całego obszaru wysokim reżimem ochronnym. Nie neguje to jednak zasadności utworzenia Parku w proponowanym kształcie i granicach oraz spójnego zarządzania i planowania.

Dlaczego park narodowy?

W świetle badań jest to jeden z najbogatszych przyrodniczo zakątków Polski. Największym walorem jest ogromna różnorodność środowisk podmokłych i jezior otoczonych przez zróżnicowane tereny leśne i otwarte. Pod względem ilości rzadkich gatunków oraz ich zagęszczenia teren ten nie ustępuje istniejącym parkom narodowym. Występuje tu niemal sto gatunków roślin zagrożonych wyginięciem oraz 105 szczególnie cennych i priorytetowych gatunków zwierząt. Sobiborskie populacje 38 gatunków roślin i zwierząt należą do najważniejszych populacji w kraju. Gniazduje tu na przykład najliczniejsza w Polsce populacja gadożera. Dla wielu gatunków jest to jedyne miejsce występowania na Lubelszczyźnie. Sztandarowymi gatunkami są żółw błotny i puszczyk mszarny, dla których jest to miejsce o ogromnym znaczeniu. Wiele z rzadkich roślin i zwierząt występuje również w lasach gospodarczych, poza istniejącymi rezerwatami. Liczebność niektórych z nich zauważalnie spada i wymagają zabiegów czynnej ochrony. Głównym zagrożeniem jest obniżanie się poziomu wód w związku z powtarzającymi się głębokimi suszami. To właśnie gospodarka wodna byłaby jednym z ważnych zadań nowego parku.

SPOŁECZNA KONCEPCJA SOBIBORSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Bartłomiej Woźniak, Patrycja Woźniak Sobiborski Park Narodowy. Koncepcja granic i stref ochrony (pobierz jako PDF)

Okładka publikacji. Tytuł na tle mapy z propozycjami granic parku
Pobierz w PDF

Bartłomiej Woźniak, Patrycja Woźniak
Walory przyrodnicze Lasów Sobiborskich w kontekście zasadności powołania na tym obszarze parku narodowego (pobierz jako PDF)

Okładka raportu. Tytuł oraz fotografia puszczyka mszarnego
Pobierz raport w pliku PDF

PODPISZ APEL O OTWARTY PARK NARODOWY, WSPARCIE ROZWOJU REGIONU I ZACHOWANIE BAGIEN W RAMACH „TARCZY WSCHÓD”

LIST DO MIESZKAŃCÓW PRZYSZŁEGO PARKU I OKOLIC: „LASY SOBIBORSKIE PARKIEM NARODOWYM? POROZMAWIAJMY   pobierz treść listu (PDF)                 

ANKIETA DLA MIESZKAŃCÓW LASÓW SOBIBORSKICH, POSIADACZY NIERUCHOMOŚCI ORAZ OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ NA TERENIE LASÓW SOBIBORSKICH  

wypełnij ankietę  

SUBWENCJE EKOLOGICZNE DLA GMIN

Znowelizowana Ustawa o dochodach samorządów wprowadza od 2025 roku tzw subwencję ekologiczną dla gmin, powiatów i województw, na których terenie znajdują się obszary chronione. Głównym beneficjentem tych płatności są gminy. Najwyższe stawki wprowadzono dla powierzchni chronionych w parku narodowym. W 2025 roku jest to 620 zł/ha rocznie. Poniżej przedstawiamy symulację wpływów do gmin wg poszczególnych proponowanych wariantów.

Symulacje wpływów dla gmin z tytułu subwencji ekologicznej z podziałem na warianty granic parku wg stawek za 2025 rok. Opr. B. Woźniak

UWAGA NA FAKE NEWSY I DEZINFORMACJĘ

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych i na ulotkach rozpowszechniane są szeroko nieprawdziwe informacje. Mieszkańcy straszeni są wywłaszczeniami (prawie nie stosowanymi), zakazem korzystania z lasu (w koncepcji teren z zakazem wstępu jest b. ograniczony) czy objęciem 42 tys. ha ochroną ścisłą (w opisywanych wariantach strefa ochrony ścisłej wynosi od 4,6 do 9 tys. ha). Materiały te informują o rzekomym wyższym bezrobociu i upadku gospodarki w parkowych gminach, wyludnieniu, zakazie budowy domów itd, powołując się na rzekome dane np. GUS, bez żadnych konkretnych odnośników. Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi analizami wybranych mitów, zaopatrzonymi w odnośniki do publikowanych danych, analiz badań.

1 Bezrobocie, wyludnienie, utrata pracy w Lasach, spadek wartości nieruchomości

2. Parki narodowe a rozwój lokalny i gospodarka – przegląd badań naukowych

3 Parki narodowe w Polsce i w Europie – porównanie udziału w powierzchni

Follow by Email
Facebook

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]

Wybrane dla Ciebie

Czytaj również

Wymień kopciucha – spotkania informacyjne

Zapraszamy na spotkania informacyjne poświęcone przepisom nt. ogrzewania węglem i drewnem obowiązujących w województwie lubelskim oraz szczegółom programu Czyste Powietrze,…
CZYTAJ DALEJ

Nieobecni sąsiedzi – „szlakiem cmentarzy”

PROPOZYCJE TRAS SAMOCHODOWYCH SZLAKIEM ZABYTKOWYCH CMENTARZY PRAWOSŁAWNYCH TRASA 1 Polesie - wariant I  Po drodze wiele jezior, trasa biegnie wokół…
CZYTAJ DALEJ

PROGRAMY (UDAWANEJ) OCHRONY POWIETRZA

URZĄD MARSZAŁKOWSKI DO 23 MARCA KONSULTUJE PROGRAMY(UDAWANEJ) OCHRONY POWIETRZA. POWIEDZ „NIE” ANTYSMOGOWEJ LIPIE Urząd Marszałkowski prowadzi konsultacje Programów Ochrony Powietrza…
CZYTAJ DALEJ