Złoże węgla kamiennego „Ostrów”, którego eksploatację planuje kopalnia Bogdanka, to teren najpopularniejszych jezior Pojezierza takich jak Łukcze, Rogóźno czy Krasne. To obszar wybitnie cenny przyrodniczo i krajobrazowo. Większość złoża leży w granicach Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie oraz Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”. Koncesja obejmuje m.in. teren rezerwatu przyrody „Brzeziczno” a granice złoża znajdują się zaledwie 2,6 km od granic Poleskiego Parku Narodowego.
Obszar złoża w dużej części pokrywa się z również granicami Głównego Zbiornika Wód Podziemnych 407, należącego do strategicznych krajowych zasobów wodnych. Tymczasem koncesję wydano bez dokumentacji hydrogeologicznej pozwalającej szczegółowo ocenić ryzyka dla wód podziemnych.
Ze względu na wartość przyrodniczą tego obszaru w latach 90. wycofano się z planów wydobycia, jednak po latach pomysł powrócił i w 2017 roku wydano koncesję wydobywczą, poprzedzoną decyzją środowiskową, wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska .Skutkiem ewentualnej realizacji koncesji byłoby zapadanie się gruntu na rozległych terenach, miejscami nawet o 5,3 metra. Te zapadliska zbierać będą wodę z okolic powodując osuszanie sąsiednich obszarów. Ogromne ilości wody będą musiały być stale wyprowadzane na zewnątrz systemem kanałów i przepompowni. Zmienią się kierunki spływu wód, brzegi jezior. Powstaną rozległe zastoiska, m.in. na zmurszałych torfach w dolinie Tyśmienicy.
Zmiany będą nieodwracalne i będą postępować jeszcze długo po zakończeniu wydobycia.
Wszystko to w okresie, kiedy wg wszystkich krajowych polityk, energetyka węglowa schodzić będzie na margines.
Zapraszamy do zapoznania się z opiniami eksperckimi:
dr Sylwester Kraśnicki Oddziaływanie na wody podziemne i powierzchniowe planowanej eksploatacji węgla kamiennego ze złoża Ostrów (otwórz plik PDF)
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji eksperckich analiz
Zapisz się na Newsletter Towarzystwa dla Natury i Człowieka