Chcemy prawdziwej ochrony przed smogiem! Weź udział w konsultacjach

Zanieczyszczone powietrze powoduje e ciężkie choroby i przedwczesną śmierć tysięcy mieszkańców i mieszkanek Lubelszczyzny a władze województwa wciąż tylko udają, że chcą walczyć z zanieczyszczeniem.

Po kilku latach uników i lekceważenia tematu, po wyrzuceniu do kosza kompromisowego projektu wypracowanego w 2018 przez powołany przez poprzedniego marszałka zespół, Zarząd Województwa ogłosił konsultacje projektu tzw. uchwały antysmogowej dla Lubelszczyzny. Ale ten projekt bardziej chroni interesy branży węglowej niż nasze zdrowie.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konsultacjach i upomnienia się o własne zdrowie. Czas na zgłaszanie uwag mija 15.10 (czwartek). Uwagi można wysyłać e-mailem (patrz niżej)

W myśl projektu dalej będzie można spalać wysokoemisyjne gatunki węgla o wysokiej zawartości popiołów, zawilgocone i zasiarczone. Uchwała przewiduje, że do 2027 roku zniknąć mają pozaklasowe kotły CO, ale stare piece kaflowe, żelaźniaki, wysokoemisyjne kominki itp. będą kopcić dalej bez jakichkolwiek norm emisyjności.

Pomimo drobnych kroków w dobrą stronę, ta uchwała nie jest w stanie realnie poprawić jakości powietrza, którą oddychamy. Wobec wprowadzenia w większości województw ostrzejszych norm jakości dla węgla grozi nam napływ kiepskich paliw, które w innych regionach nie mogą być stosowane.

W doniesieniu do jakości paliw projekt zakazuje tylko tych rodzajów węgla i paliw węglopochodnych, które już są zabronione na mocy rządowego rozporządzenia. Tymczasem normy zawarte w rozporządzeniu dopuszczają do użycia paliwa o wysokiej zawartości siarki, popiołu i wilgoci czyli takie ze spalania których emitowanych jest najwięcej pyłów zawieszonych i benzopirenu.

Inne województwa w uchwałach antysmogowych i Programach Ochrony Powietrza idą coraz dalej: małopolska zakazała dopłat do kotłów węglowych, kolejne miasta objęte są zakazem dla kominków rekreacyjnych w dni smogowe lub całkowitym zakazem paliw stałych, Mazowsze ogranicza użycie dmuchaw do sprzątania. A u nas po staremu.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach uchwały antysmogowej, domagaj się konkretnych reguł ograniczających niska emisję.

Termin zgłaszania uwag mija 15 października

Uwagi należy wysyłać mailem na adres dszn@lubelskie.pl ( formularz i propozycje nasze propozycje uwag na formularzu – poniżej)

CZEGO SIĘ DOMAGAMY

  • objęcie wymogiem spełniania parametrów klasy V lub ekoprojektu wszystkich urządzeń objętych uchwałą, nie tylko kotłów CO
  • normy jakości dla węgla: zawartość popiołu nie więcej niż 10%, – zawartość siarki nie więcej niż 0,8%, – wartość opałowa co najmniej 23 MJ/kg, wilgotność max 15%
  • Zakaz instalowania pieców/kotłów na paliwa stałe w nowo powstających budynkach znajdujących się w zasięgi sieci ciepła systemowego lub gazowej oraz zakaz użytkowania instalacji na paliwa stałe w istniejących budynkach znajdujących się w zasięgu sieci ciepła systemowego lub gazowej (od 2026)
  • Zakaz rekreacyjnego użytkowania kominków (tam gdzie nie stanowią jedynego źródła ciepła) w dni wysokich stężeń pyłów zawieszonych
  • Zakaz eksploatacji pozaklasowych pieców i kotłów na paliwa stałe od 2025, zakaz eksploatacji urządzeń klas niższych niż V / niezgodnych z „ekoprojektem” od 2027

WEŹ UDZIAŁ W KONSULTACHACH DO 15.10

Nasze propozycje uwag https://drive.google.com/file/d/1Nc_x8ku7eM7PnQutB1NuCtQj4jDPGCWi/view?usp=sharing

Pełna informacja o konsultacjach na stronie https://www.lubelskie.pl/aktualnosci-rolnictwo-i-srodowisko/konsultacje-uchwaly-antysmogowej

Projekt uchwały https://www.lubelskie.pl/file/2020/09/Uchwa%C5%82a-Antysmogowa-projekt-na-zarz%C4%85d-za%C5%82-1.docx

Formularz składania uwag https://www.lubelskie.pl/file/2020/09/Zalacznik-2-do-uchwaly-formularz-uwag-i-wniosk%C3%B3w-RADA.doc 

Follow by Email
Facebook

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]

Wybrane dla Ciebie

Czytaj również

Loteria fantowa Wiosenne Mazurki 2024

Zapraszamy do udziału w loterii fantowej podczas Nocy Tańca w ramach wiosennej edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 20.04.2024 LISTA NAGRÓD…
CZYTAJ DALEJ

Dajcie stołka cisowego. Muzyka Roztocza Gorajskiego – nowa książka i CD

Polecamy najnowsze wydawnictwo  w kooperacji z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Goraju  "Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej…
CZYTAJ DALEJ

A ta szopka z trzciny zbita… warsztaty tradycyjnych kolęd z Lubelszczyzny

A ta szopka, a ta szopka z trzciny zbita…tradycyjne kolędy i pastorałki Lubelszczyznywarsztaty śpiewuLublin 17-18 grudnia 2023 Boże Narodzenie to…
CZYTAJ DALEJ