Lublin w obronie Puszczy Białowieskiej

LUBLIN W OBRONIE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ 
19.06. godz. 17.00 ul. Królewska

Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Lublina do wspólnego z przedstawicielami organizacji pozarządowych i środowiska naukowego pokojowego protestu przeciwko prowadzonej na oczach świata dewastacji najcenniejszego przyrodniczo lasu nizinnego w Europie. 

Spotkajmy się, aby wyrazić solidarność z obrońcami Puszczy, pokażmy, że jest ona naszym wspólnym dziedzictwem i nie możemy pozostać obojętni na jej zawłaszczanie i niszczenie!

Ubierz coś zielonego, przypnij zieloną wstążeczkę, przygotuj własnoręcznie plakat lub transparent. Zaproś znajomych. 

W Puszczy Białowieskiej codziennie trwa intensywna wycinka drzew prowadzona przy pomocy ciężkiego sprzętu, również w najcenniejszych stuletnich drzewostanach. Codziennie, pod pretekstem walki z kornikiem, wycinane są setki nawet stuletnich drzew, w tym gatunków nie atakowanych przez kornika. Usuwane są martwe drzewa, nie powodujące zagrożenia szkodnikami, a stanowiące dom dla najrzadszych gatunków ptaków i bezkręgowców. 
Pod koniec maja obrońcy Puszczy rozpoczęli bezpośrednie działania mające na celu powstrzymanie niszczenia tego przyrodniczego skarbu! Aktywiści zablokowali harvestery – maszyny, które w ciągu jednego dnia pracy wycinają tyle drzew, ile ekipa pilarzy w przeciągu miesiąca!

Przyłącz się do wydarzenia na Facebooku

Jako naukowiec wskażę, że przedstawiciele świata nauki wypowiadają się zdecydowanie za wstrzymaniem wycinki na terenie Puszczy. 150 naukowców z całego świata podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji Leśnej apelowało o to do swojego kolegi – leśnika prof. Jana Szyszki. Podobne zdanie wyrażają eksperci UNESCO. Jako obywatel cieszę się że mamy w naszym kraju 14 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest wśród nich 13 zabytków kultury i jedna przyrodnicza perła – Puszcza Białowieska. Jako obywatel chciałbym, aby ten obiekt mógł odwiedzać wraz z moim wnukiem i poznawać tam jak funkcjonuje niezaburzona przyroda. Tak samo jak chciałbym aby kamienice na Starym Mieście w Lublinie, niezależnie od ich aktualnego stanu były zachowane dla przyszłych pokoleń. I nawet jeżeli ktoś znajdzie wśród nich stuletnią cegłę z inskrypcją: „ja ten dom zbudowałem” to nie można ich wyburzyć pod budowę blaszanego supermarketu – mówi dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wcześniej długoletni wykładowca na UMCS w Lublinie

Zainteresowanych pomocą przy organizacji akcji zapraszamy do kontaktu towarzystwo@ekolublin.pl

Follow by Email
Facebook

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]

Wybrane dla Ciebie

Czytaj również

„Debata Poleska” o górnictwie

„Jaka przyszłość Polesia? Szanse i zagrożenia płynące z ekspansji górnictwa węglowego w regionie”  W marcu i kwietniu 2022 roku w…
CZYTAJ DALEJ

Kąpielowa* loteria fantowa online

Zapraszamy do udziału w internetowej loterii fantowej, z której dochód wspiera działania Towarzystwa dla Natury i Człowieka*** * Losowanie odbędzie…
CZYTAJ DALEJ

Loterie na festiwalu FANFARA 2021

W trakcie koncertów Festiwalu Fanfara 20,21 w Chłopkowie w dniach 28 i 29 sierpnia zapraszamy do udziału w loteriach fantowych.…
CZYTAJ DALEJ