Lublin w obronie Puszczy Białowieskiej

LUBLIN W OBRONIE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ 
19.06. godz. 17.00 ul. Królewska

Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Lublina do wspólnego z przedstawicielami organizacji pozarządowych i środowiska naukowego pokojowego protestu przeciwko prowadzonej na oczach świata dewastacji najcenniejszego przyrodniczo lasu nizinnego w Europie. 

Spotkajmy się, aby wyrazić solidarność z obrońcami Puszczy, pokażmy, że jest ona naszym wspólnym dziedzictwem i nie możemy pozostać obojętni na jej zawłaszczanie i niszczenie!

Ubierz coś zielonego, przypnij zieloną wstążeczkę, przygotuj własnoręcznie plakat lub transparent. Zaproś znajomych. 

W Puszczy Białowieskiej codziennie trwa intensywna wycinka drzew prowadzona przy pomocy ciężkiego sprzętu, również w najcenniejszych stuletnich drzewostanach. Codziennie, pod pretekstem walki z kornikiem, wycinane są setki nawet stuletnich drzew, w tym gatunków nie atakowanych przez kornika. Usuwane są martwe drzewa, nie powodujące zagrożenia szkodnikami, a stanowiące dom dla najrzadszych gatunków ptaków i bezkręgowców. 
Pod koniec maja obrońcy Puszczy rozpoczęli bezpośrednie działania mające na celu powstrzymanie niszczenia tego przyrodniczego skarbu! Aktywiści zablokowali harvestery – maszyny, które w ciągu jednego dnia pracy wycinają tyle drzew, ile ekipa pilarzy w przeciągu miesiąca!

Przyłącz się do wydarzenia na Facebooku

Jako naukowiec wskażę, że przedstawiciele świata nauki wypowiadają się zdecydowanie za wstrzymaniem wycinki na terenie Puszczy. 150 naukowców z całego świata podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji Leśnej apelowało o to do swojego kolegi – leśnika prof. Jana Szyszki. Podobne zdanie wyrażają eksperci UNESCO. Jako obywatel cieszę się że mamy w naszym kraju 14 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest wśród nich 13 zabytków kultury i jedna przyrodnicza perła – Puszcza Białowieska. Jako obywatel chciałbym, aby ten obiekt mógł odwiedzać wraz z moim wnukiem i poznawać tam jak funkcjonuje niezaburzona przyroda. Tak samo jak chciałbym aby kamienice na Starym Mieście w Lublinie, niezależnie od ich aktualnego stanu były zachowane dla przyszłych pokoleń. I nawet jeżeli ktoś znajdzie wśród nich stuletnią cegłę z inskrypcją: „ja ten dom zbudowałem” to nie można ich wyburzyć pod budowę blaszanego supermarketu – mówi dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wcześniej długoletni wykładowca na UMCS w Lublinie

Zainteresowanych pomocą przy organizacji akcji zapraszamy do kontaktu towarzystwo@ekolublin.pl

Follow by Email
Facebook

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]

Wybrane dla Ciebie

Czytaj również

Antysmogowy Panel Obywatelski – nasze uwagi

Uwagi Towarzystwa dla Natury i Człowieka do wybranych odpowiedzi Urzędu Miasta na rekomendacje antysmogowego Panelu Obywatelskiego Urząd Miasta po miesiącu…
CZYTAJ DALEJ

Lubelskie Uroczyska – festiwal przyrody

GÓRKI I DOLINYpoznaj lubelskie uroczyska*Górki Czechowskie *Lipowa Dolina* Bystrzyca Jakubowicka- spacery przyrodnicze- akcje sprzątania- spotkania z ekspertami- wystawa AKCJA SPRZĄTANIA17.04…
CZYTAJ DALEJ

PROGRAMY (UDAWANEJ) OCHRONY POWIETRZA

URZĄD MARSZAŁKOWSKI DO 23 MARCA KONSULTUJE PROGRAMY(UDAWANEJ) OCHRONY POWIETRZA. POWIEDZ „NIE” ANTYSMOGOWEJ LIPIE Urząd Marszałkowski prowadzi konsultacje Programów Ochrony Powietrza…
CZYTAJ DALEJ